[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
درباره معاونت ::
اخبار ::
آئین‌نامه‌ها ::
تفاهم‌نامه‌های همکاری::
همایش های بین المللی::
سازمان های بین المللی::
امکانات و فرصت ها::
تسهیلات پایگاه::
کارگروه ملی همکاری با آلمان::
روز علم ایران و آلمان ::
برقراری ارتباط::
::
کاتالوگ انگلیسی دانشگاه

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دوره های آموزشی ICTP

AWT IMAGE

دوره های آموزشی

مرکز فیزیک نظری پروفسور عبدالسلام

..
RSS

AWT IMAGE

..
تبادل دانشجو (IAESTE)

AWT IMAGE

..
:: حضور رییس دانشگاه در چهارمین اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۹/۷ | 
حضور رییس دانشگاه علم وصنعت ایران در چهارمین اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه
 
چهارمین نشست روسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه روز شنبه سوم آذر ماه 1397 در مرکز همایش‌های بین‌المللی منطقه آزاد کیش برگزار شد.
در نشست‌های این اجلاس روسا و معاونین 18 دانشگاه از روسیه و 13 دانشگاه از ایران حضور داشتند، در خصوص پیشرفت‌های حاصل شده طی سال گذشته همراه با ظرفیت‌ها و چالش‌های موجود در همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاهی بین دو کشور بحث و گفتگو شد.
دکتر ذاکری، رییس دانشگاه علم و صنعت ایران، طی سخنرانی‌ خود ابتدا ضمن تشکر از برگزارکنندگان چهارمین اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه، این اجلاس سالانه را فرصتی برای شناخت بهتر از قابلیت‌های طرفین و بسترساز توسعه همکاری‌های علمی بین دو کشور دانست. وی گفت: در این گونه اجلاس‌ها که روسا و معاونین دانشگاه‌های برتر در کنار مقامات عالیرتبه آموزش عالی و رایزنان علمی و سفرا دو کشور حضور می‌یابند، شایسته است علاوه بر بسترسازی برای توسعه همکاری‌های علمی بین دانشگاه‌ها، حضور مشترک دانشگاه‌ها در پروژه‌های بزرگ بین دو کشور و ایفای نقش موثر آنها در تبادل فناوری مد نظر قرار گیرد.
وی گفت سه حوزه انرژی، حمل و نقل و طراحی توربین گاز از اولویت‌های همکاری علمی دانشگاه علم و صنعت ایران با دانشگاه‌های روسیه است. ایشان با اشاره به اینکه در جریان دومین اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه در تهران، دانشگاه علم و صنعت ایران و دانشگاه پلی‌تکنیک سن‌پترزبورگ تفاهم‌نامه همکاری امضا و تبادل نمودند و پس از بازدید اساتید آن دانشگاه از دانشگاه علم و صنعت ایران، ملاقات روسا و معاونین دو دانشگاه در سن‌پترزبورگ و برنامه‌ریزی برای توسعه روابط بین دو دانشگاه، امروز در اجلاس چهارم حاصل این تلاش‌ها، در قالب توافقات دو دانشگاه برای همکاری در دو حوزه نیروگاه و توربین امضا و مبادله خواهد شد و علاوه بر آن در جریان این اجلاس مذاکراتی برای تعریف و اجرای روند همکاری در دوره‌های دکترا و تبادل دانشجوی دکترا بین دو دانشگاه انجام می‌شود.
رییس دانشگاه علم وصنعت ایران همچنین گفت این دانشگاه با داشتن تنها دانشکده مهندسی راه‌آهن در کشور و خاورمیانه  مذاکراتی با دانشگاه حمل و نقل روسیه (MIIT) برای توسعه همکاری در حوزه حمل و نقل انجام داده است. وی همچنین به دو دستاورد دیگر همکاری علمی و صنعتی ایران و روسیه اشاره کرد و گفت با بهره‌گیری از مدل 2+2 یعنی دو دانشگاه و دو صنعت از دو کشور، که در سال گذشته در همین اجلاس در مسکو از سوی دانشگاه علم و صنعت برآن تاکید شد؛ در مورد اول همکاری دانشگاه‌های ایران و روسیه برای کاهش زمان و توسعه میزان ترانزیت بار، از جنوب شرق آسیا به روسیه و اروپا، و در مورد دوم حضور دانشگاه علم و صنعت ایران و دانشگاه MIIT در پروژه برقی کردن راه‌آهن گرمسار-اینچه‌برون، براساس مذکرات با راه‌آهن ج.ا.ایران نهایی شده است.
در پایان ایشان پیشنهاد همتایابی با ایجاد و تقویت ارتباط در سطح روسای دانشکده‌های در دانشگاه‌های همکار را طرح نمود.
از سوی دیگر رییس انستیتو انرژی و حمل و نقل دانشگاه پلی‌تکنیک سن‌پترزبورگ در سخنرانی‌اش در این اجلاس، چندین بار به همکاری آن دانشگاه با دانشگاه علم و صنعت ایران اشاره کرد و گفت انجام سفرهای متقابل و حضور هیاتی به ریاست رییس دانشگاه علم و صنعت ایران در آن دانشگاه و توافق‌های انجام شده در سال جاری و امضای پیوست همکاری در زمینه انرژی و توربین برای تفاهم‌نامه جاری بین دو دانشگاه در حاشیه این اجلاس اقدامات مهمی است که برای توسعه همکاری انجام شده است. ایشان همچنین بهره‌گیری از مدارس تابستانه و زمستانه به عنوان روش موفقی در آن دانشگاه که برای برگزاری دوره‌های کوتاه مدت انجام می‌شود، مطرح نمود.
معاون بین‌الملل دانشگاه حمل و نقل روسیه (MIIT) نیز در سخنرانی‌اش در این اجلاس، به اهمیت همکاری با دانشگاه‌های ایران خصوصا دانشگاه علم و صنعت ایران که دارای دانشکده تخصصی در حوزه حمل و نقل ریلی است، اشاره کرد و گفت آماده توسعه همکاری‌های علمی و صنعتی در این حوزه است.
شایان ذکر است که اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه به طور سالانه به ترتیب در روسیه و ایران برگزار میشود و دوره چهارم پس از برگزاری دو دوره در مسکو و یک دوره در تهران این بار در کیش و به میزبانی دانشگاه تهران برگزار شد. در مراسم افتتاحیه پس از سخنرانی روسای دانشگاه تهران و دانشگاه مسکو، سفیر روسیه در تهران و معاون سازمان منطقه آزاد کیش و قائم‌مقام وزیر علوم تحقیقات و فناوری در امور بین‌الملل سخنرانی کردند.

 

Persian site map - English site map - Created in 0.16 seconds with 53 queries by YEKTAWEB 3862